God’s Foreknowledge and Human Freedom: A Compatibilist Solution Project


VIDEOS
Boska wszechwiedza a ludzka wolność
Czy Boska wszechwiedza, przejawiająca się m.in. w tym, że Bóg zna nasze przyszłe działania, jest do pogodzenia z ludzką wolnością? Czy mógłbym nie uczynić jutro X, mimo że już w czasach dinozaurów Bóg był przekonany, że jutro dokonam X? Wydaje się, że jeśli miałbym mieć tę zdolność, to tym samym musiałoby leżeć w mojej mocy uczynienie czegoś takiego, że jeśli bym to zrobił, to w przeszłości Bóg posiadałby inne przekonanie niż miał. Czy jednak twierdzenie, że dokonanie czegoś takiego jest w ludzkiej mocy nie jest skrajnie niewiarygodne?
Zakład Pascala, czyli gra o nieskończoną stawkę
W tym materiale rekonstruuję najczęściej dyskutowaną wersję zakładu Pascala. Jest to argument pragmatyczny na rzecz racjonalności akceptacji sądu o istnieniu Boga. Argument ten został sformułowany przez żyjącego w XVII wieku genialnego francuskiego naukowca i filozofa Blaise’a Pascala.
Krytyki zakładu Pascala
W materiale omawiam niektóre argumenty wymierzone w zakład Pascala. Pierwszym z nich jest zarzut, zgodnie z którym zakład powinien uwzględniać także takie stany świata, w których istnieją bardzo egzotyczne bóstwa, np. takie, które nagradzają rajem wyłącznie ateistów. Drugi z zarzutów odwołuje się do tzw. paradoksu petersburskiego i jest wymierzony w pojęcie nieskończonej oczekiwanej użyteczności.
Filozoficzne aspekty podróży w czasie
Przeszłość i przyszłość — zmiana a wpływ
O różnicy między zamkniętą przeszłością a otwartą przyszłością
(C) Filip Kawczyński 2023